Działanie pompy ciepła

Energia dostarczana przez pompę ciepła TopVAC (z serii SUPRA oraz EkoAIR ) może być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej, w standardzie posiada również funkcję chłodzenia. Zastosowanie zaawansowanej automatyki daje możliwość na budowę ekonomicznych instalacji hybrydowych, łączących pompę ciepła TopVAC z kotłami na gaz, pellet.

Standardowe działanie pompy ciepła opiera się na procesach zachodzących w obiegu termodynamicznym – odparowywany w parowniku czynnik termodynamiczny pobiera ciepło zgromadzone w dolnym źródle, a następnie oddaje je górnemu źródłu ciepła, które zasila instalację grzewczą.

Poza tym funkcjonują jako urządzenia bezobsługowe, co przekłada się na bezawaryjną eksploatację i ograniczenie kosztów związanych z ich konserwacją do absolutnego minimum.
Przy obecnych cenach nośników energii, pompa ciepła jest najbardziej ekonomicznym oraz ekologicznym źródłem ciepła.

Instalacja pompy ciepła w domu to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci

Instalacja pompy ciepła w domu to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci – zwłaszcza jeśli wybierzemy wysoko wydajne urządzenie grzewcze TopVAC zaprojektowane do efektywnej pracy w klimacie umiarkowanym. Dodatkowo koszty ogrzewania/chłodzenia nieruchomości przy pomocy pompy ciepła możemy obniżyć lub wręcz zredukować do zera podłączając pompę ciepła do instalacji elektrycznej zasilanej panelami fotowoltaicznymi. Dzięki temu czasookres zwrotu z inwestycji będzie jeszcze krótszy, a my będziemy mogli się cieszyć komfortem cieplnym w każdym pomieszczeniu w domu bez obaw o wysokie rachunki za ogrzewanie.

Pompy TopVAC – urządzenia grzewcze o wysokiej sprawności

Nad ich prawidłową i wydajną pracą czuwa nowoczesna automatyka, która odpowiada za optymalny dobór trybu pracy urządzenia dostosowując go do wymagań użytkowników oraz warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Oferowane pompy ciepła zostały przebadane i sprawdzone przez naukowców z AGH.

Pompy ciepła z serii TopVAC SUPRA R290 monoblok

Oferujemy jedne z najnowocześniejszych na rynku pomp ciepła.

TopVAC SUPRA to pompy ciepła najnowszej generacji, typu monoblok powietrze woda, w standardzie wyposażone w funkcje grzania oraz chłodzenia. Bardzo wysoki współczynnik efektywności COP został osiągnięty dzięki zastosowaniu czynnika R290, czyli propanu.

Pompy TopVAC z serii SUPRA to najnowszej generacji konstrukcje typu Monoblok do modernizowanych oraz nowych domów. Zostały wyprodukowane w Polsce i zaprojektowane do naszej strefy klimatycznej -25°C do +35°C.

Połączenie jednostki zewnętrznej z Hydromodułem jest proste i szybkie. Jest on wyposażony w sterowanie pogodowe, zarządzanie 2 obiegami grzewczymi, sterowanie C.W.U. oraz chłodzeniem. Grzałkę 6 kW, pompę obiegową z automatycznym odpowietrznikiem.

Jest to jeden z najbardziej ekologicznych oraz najbezpieczniejszych dla środowiska obecnie stosowanych czynników. Przy montażu pompy ciepła wykorzystującej czynnik R290 nie ma potrzeby posiadania uprawnień f-gazowych oraz nie jest wymagane rejestrowanie urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów.

Pampy TopVAC z serii SUPRA zostały zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce.

Konstrukcja klasy premium oparta jest o najwyższej jakości podzespołach. W pompach zastosowano najwyższej klasy amerykańską sprężarkę Emerson Copeland Scroll dedykowaną do pracy z czynnikiem R290. Została ona zaizolowana termicznie i oddzielona od konstrukcji za pomocą tłumików na specjalnej „tacy pływającej”.

Są to w pełni zautomatyzowane urządzenia. Ich podłączenie i uruchomienie jest proste i szybkie. Wystarczy połączyć jednostkę zewnętrzną z hydromodułem za pomocą dedykowanego przewodu, znajdującego się w komplecie urządzenia. Rozwiązanie to ogranicza do minimum możliwość popełnienia błędów przy podłączeniu. Konstrukcja pompy ciepła jest tak przemyślana, aby ich montaż był krótki, a koszty z tym związane były niewielkie.

Pompy TopVac z serii SUPRA są zaprojektowane i dedykowane specjalnie do polskich warunków klimatycznych.

Zakres temperatur działania urządzenia to -25°C do +35°C. Wyjątkowe właściwości termodynamiczne propanu pozwalają na osiąganie wysokich temperatur zasilania wody grzewczej sięgającej 65°C. Dzięki temu urządzenia te nie są przeznaczone tylko do nowobudowanych domów, ale doskonale spisują się w już istniejących opartych na ogrzewaniu poprzez kaloryfery. Klasa efektywności energetycznej przy parametrze W55 to A++.
Osiągane bardzo wysokie COP, szczególnie w niskich temperaturach klasuje urządzenie jako jedno z najekonomiczniejszych pomp na rynku. Przy temperaturze -15°C został uzyskany bardzo wysokie COP na poziomie 3.

W zwartej zabudowie, bliskości okolicznych budynków bardzo ważnym aspektem jest emisja hałasu pomp ciepła. Poprzez zastosowanie szeregu rozwiązań oraz specjalnie zaprojektowanemu kształtowi łopat wentylatora, pompa na zewnątrz emituje zaledwie 58dB.

Zarządzanie pompa ciepła odbywa się poprzez zaawansowany sterownik, wyposażony w licznik energii lub zdalnie poprzez aplikację mobilna. Rozwiązanie to zapewnia wygodę oraz wszechstronność a także przekłada się na ekonomiczność systemu grzewczego poprzez pełną kontrolę parametrów pracy pompy ciepła.

 

 

Jednostka wewnętrzna, pompy ciepła – Hydromoduł.

Jego kompaktowe rozmiary pozwalają ograniczyć ilość potrzebnego miejsca. Pozwalają maksymalnie uprościć proces instalacji oraz wyeliminować ewentualne błędy montażu. Hydromoduł przekazuje ciepło z wytworzone w jednostce zewnętrznej do systemu grzewczego.

Wyposażenie jednostki wewnętrznej:

  • Szczytowe źródło ciepła w postaci grzałki elektrycznej o mocy 6 kW
  • Pompa obiegowa z zaworem przełączającym CO/CWU
  • Armatura zabezpieczająca: odpowietrzniki, zawór bezpieczeństwa, filtr skośny, 5 króćców przyłączeniowych o średnicy 1: zasilanie z pompy ciepła, powrót do pompy ciepła, zasilanie CO, zasilanie CWU, powrót CO i CWU
  • Przepływomierz odpowiadający za zabezpieczenie minimalnego przepływu

Hydromoduł służy do przekazania wytworzonego ciepła z jednostki zewnętrznej do systemu grzewczego budynku.

Zawiera pompę obiegową z PWM, Grzałkę 6 kW, licznik energii, przepływomierz, kable zasilające oraz 9 szt. dławiki przewodów czujników. Na obudowie zamontowany został zaawansowany sterownik z dotykowym wyświetlaczem, który odpowiada za prawidłową pracę wszystkich podzespołów.

Pompy ciepła z serii TopVAC EkoAIR R32 monoblok

Parametry urządzeniaTopVAC Supra 8kW R290

 

TopVAC Supra 12kW R290

 

TopVAC Supra 16kW R290

 

Czynnik chłodniczy R290 PropanR290 PropanR290 Propan
Klasa efektywności energetycznej W35A++A++A++
Klasa efektywności energetycznej W55A++A++A++
Moc grzewcza przy A7/W35kW81216
COP przy A7/W354,94,84,8
Moc grzewcza przy A2/W35kW6,19,013
COP przy A2/353,93,84,0
Moc grzewcza przy A-15/W35kW4,57,09,2
COP przy A-15/353,03,02,9
Moc grzewcza ogrzewacza dodatkowegokW666
Zakres temperatur zewnętrznych  °C-25/+35-25/+35-25/+35
Mac akustyczna na zewnątrz/ w pomieszczeniudB58/4360/3864/43
Napięcie i częstotliwość zasiania V/Hz3×400/503×400/503×400/50
Sprężarka Emerson Copeland ScrollEmerson Copeland ScrollEmerson Copeland Scroll
Wymiennik ciepła (parownik)płytowypłytowypłytowy
Zewnętrzne wymiary jednostki mmmm690x1591x1227690x1591x1227690x1591x1227
Masa jednostki zewnętrznej kgkg209215228

Pompy ciepła z serii TopVAC EkoAIR R32 monoblok

Pompy ciepła TopVAC EkoAIR powietrze/woda (czynnik R32). Jednofazowa instalacja 230V i konstrukcja monoblokowa ułatwiają montaż. Silnik inwerterowy. Komfortowe sterowanie na podstawie krzywej grzewczej i pakiet niezbędnych funkcji zapewnia intuicyjny panel sterujący oraz aplikacja.

Pompy ciepła TopVAC EkoAIR to konstrukcje monoblokowe wykorzystujące ekologiczny czynnik R32. Kompletne urządzenie zewnętrzne z wbudowanym układem sprężarkowym oraz hydraulicznym. Bardzo łatwy montaż bez potrzeby certyfikatów Fgazowych. Możliwość efektywnej pracy z systemami nisko i wysoko temperaturowymi W35/55.

Klasa energetyczna do A+++ znacząco zwiększają oszczędność kosztów ogrzewania. Niskie koszty eksploatacji to także szybki zwrot z inwestycji.

Jednofazowa instalacja 230V i konstrukcja monoblokowa ułatwiają montaż. Komfortowe sterowanie na podstawie krzywej grzewczej i pakiet niezbędnych funkcji zapewnia intuicyjny panel sterujący i aplikacja w telefonie. 2 specjalne programy pracy sprężarki i wentylatora pozwalają na jeszcze cichszą pracę urządzenia.

Posiadające szeroki zakres możliwości, przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń, ogrzewania wody użytkowej oraz posiadające funkcje chłodzenia. Posiadają możliwość sterowania dodatkową grzałka elektryczną, pompa cyrkulacyjna, obiegami grzewczymi.

Urządzenia zostały zaprojektowanie do naszej strefy klimatycznej, co oznacza, że gwarantują bezproblemową pracę nawet do -25°C.
Świetnie sprawdzą się w budynkach modernizowanych, gdzie wymagane jest zasilanie grzejników temperaturą 55°C. Pompa ciepła posiada funkcję dezynfekcji zbiornika CWU dzięki osiąganiu temperatury na wyjściu 65°C.

Przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego 35°C uzyskany został współczynnik COP na poziomie 5,6 (A10/W35).
Zastosowanie podwójnej rotacyjnej sprężarki (Twin Rotary) inwerterowej powoduje, że moc grzewcza jest modulowana.
Szeroka gama urządzeń (od4 kW do 16 kW) sprawdzi się w niewielkich nowobudowanych domach oraz w dużych modernizowanych budynkach.

Parametry urządzeniajmTopVAC EkoAIR 6kW R32

 

TopVAC EkoAIR 8kW R32

 

TopVAC EkoAIR 10kW R32

 

TopVAC EkoAIR 12kW R32

 

TopVAC EkoAIR 16kW R32

 

Czynnik chłodniczy R32R32R32R32R32
Klasa efektywności energetycznej W35A+++A+++A+++A+++A+++
Klasa efektywności energetycznej W55A++A++A++A++A++
Moc grzewcza przy A7/W35kW6,358,41011,915
COP przy A7/W355,05,154,954,954,95
Moc grzewcza przy A-7/W55kW6,07,59,51212
COP przy A-7/553,03,33,13,03,0
Moc grzewcza ogrzewacza dodatkowegokW3333/6/93/6/9
Zakres temperatur zewnętrznych  °C-25/+35-25/+35-25/+35-25/+35-25/+35
Moc akustyczna na jednostki zewnętrznejdB5859606568
Napięcie i częstotliwość zasiania V/Hz220-240/50220-240/50220-240/50380-415/50380-415/50
Sprężarka Podwójna rotacyjna „TWIN ROTARY”Podwójna rotacyjna „TWIN ROTARY”Podwójna rotacyjna „TWIN ROTARY”Podwójna rotacyjna „TWIN ROTARY”Podwójna rotacyjna „TWIN ROTARY”
Wymiennik ciepła parownik / skraplaczpłytowy, lamelowypłytowy, lamelowypłytowy, lamelowypłytowy, lamelowypłytowy, lamelowy
Zewnętrzne wymiary jednostki mmmm792x1295x429945x1385x526945x1385x526945x1385x526945x1385x526
Masa jednostki zewnętrznej kgkg103126126165165
Roczne zużycie energii*W352864 kW3223 kW3647 kW5153 kW6805 kW
W553345 kW4056 kW4539 kW6928 kW7896 kW