Planowanie instalacji systemu centralnego odkurzania.

Istotą systemu centralnego odkurzania jest odpowiednie zaplanowanie instalacji, dobranie odpowiedniej długości węża, ilości gniazd oraz ich lokalizację.

Pierwszy etap odkurzaczy centralnych to rozprowadzenie instalacji, którą zaplanować najlepiej w fazie projektowania budynku lub przed położeniem tynków i wylaniem posadzek. W rozprowadzeniu instalacji wykorzystujemy możliwie wszystkie przejścia pomiędzy poziomami i pomieszczeniami. Tylko oryginalne materiały instalacyjne produkcji Kanadyjskiej VACULINE i PLASTIFLEX o średnicy 50,8mm dają nam pewność, że w przyszłości nie doprowadzą one do nieszczelności i powstawania zatorów w rurociągu. Z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że nie ma potrzeby montowania dużej ilości gniazd ssących a na powierzchni jednego piętra około 80m² waha się od 1 do 3 gniazd ssących.

Rozmieszczenie gniazd powinno być dobrze przemyślane ponieważ tak jak np.: włączniki światła należą one do codziennego użytku i powinny być umiejscowione w wygodnym dla nas miejscu. Instalacja centralnego odkurzania powinna być wykonana z rur i kształtek o średnicy 50,8mm, takie rozwiązanie eliminuje stosowanie rur kanalizacyjnych o średnicy 50mm, których nie wolno stosować w systemie centralnego odkurzania.

Dodatkowym korzystnym rozwiązaniem jest zamontowanie szufelki automatycznej, która pozwoli nam w łatwy i szybki sposób pozbyć się zanieczyszczeń takich jak np.: piasek; okruszki żywności itp.

Główny element systemu centralnego odkurzania jest jednostka centralna, dobieramy ją podczas drugiego etapu na podstawie ilości gniazd ssących oraz długości wykonanej instalacji.

Rozmieszczenie gniazd ssących

Aby użytkowanie systemu centralnego odkurzania było wygodne należy zaplanować odpowiednie rozmieszczenie gniazd ssących. Gniazda tak jak włączniki światła będą służyć do codziennego użytku, dlatego też ich rozmieszczenie powinno być dobrze przemyślane. Wężem ssącym, którym będziemy sprzątać powinniśmy dotrzeć do każdego miejsca w domu bez żadnych utrudnień (optymalna długość węża to 9,1m). Dość często stosuje się zasadę montażu gniazda blisko futryn lub na otwartych przestrzeniach tak aby nie były zasłonięte przez meble.

Wykonanie instalacji centralnego odkurzania

Instalację centralnego odkurzania wykonuje się z elementów PVC (białej rury o średnicy 50,8mm oraz kształtek). Materiałów instalacyjnych nie należy łączyć z rurami kanalizacyjnymi. Rura może być zainstalowana poziomo, pionowo lub ukośnie. Kolano długie 90°, kolano 45° i kolano 30° to kształtki poprzez, które uzyskujemy zmianę kierunku przebiegu rur. Do wszelkich rozgałęzień stosowane są trójniki.

Najczęściej popełnianymi błędami jest nieprawidłowy montaż trójników. Rury PVC przy pomocy specjalnego noża należy przycinać pod kątem 90°. Miejsce przecięcia należy dokładnie wygładzić na zewnątrz i wewnątrz rury. Aby połączyć rurę z kształtkami należy użyć specjalnie do tego przeznaczonego kleju, który nakładamy na rurę. W przebiegu instalacji przy rurach prowadzimy przewód. Każde gniazdo ssące musi być podłączone do zasilania 24-volt, aby uzyskać połączenie elektryczne z odkurzaczem centralnym. Istnieje możliwość zastosowania bezprzewodowego systemu, który bezpośrednio po włączeniu węża ssącego uruchamia zdalnie jednostkę centralną.

Gotowe zestawy instalacyjne

Gotowe zestawy instalacyjne zostały zaprojektowane do kompleksowego montowania instalacji w istniejących już domach oraz tych dopiero w budowie. Każdy zestaw wyposażony jest w instrukcje montażu “krok po kroku” i zapakowany jest w stabilne kartonowe opakowania. Zestawy skompletowane są od 1 punktu ssącego do 7 punktów z uwzględnieniem wyprowadzenia pod szufelkę automatyczną lub inne peryferyjne urządzenie. Uwaga każdy zestaw zawiera dwuwarstwową antystatyczną rurę instalacyjną. Zachęcamy do stosowania materiałów instalacyjnych Vaculine dzięki temu mamy gwarancję szczelności i drożności systemu orurowania na wiele lat. Zarówno rury jak i wszystkie kształtki systemu produkowane są z czystego surowca.

OBIEKTY W TRAKCIE REMONTU

Wykonanie instalacji centralnego odkurzania wiąże się z wytyczeniem najbardziej optymalnej trasy rurociągu. Przemyślane rozmieszczenie gniazd, szufelek i jednostki centralnej może zaowocować krótką i sprawną instalacją uruchomioną w krótkim czasie. Często zdarza się, że na każdym poziomie wystarczy po jednym gnieździe do posprzątania całej powierzchni. Aby instalacja nie wiązała się z kuciem dużej części domu do rozprowadzenia jej możemy wykorzystać kominy lub szyby wentylacyjne.

DOMY ZAMIESZKAŁE

W obiektach już zamieszkałych również istnieją możliwości zamontowania instalacji centralnego odkurzania. W dużej mierze trudności wyprowadzenia rurociągu zależą od naszej pomysłowości i chęci wykorzystania przewodów wentylacyjnych i kominów. Najlepszym rozwiązaniem jest ukrycie rurociągu w ścianie np. w ścianie z gips-karton.

Przykładowe zdjęcia z montażu instalacji

Przykładowe zdjęcia zamontowanych jednostek centralnych